Czasem stare meble z okleiny mogą tracić swój urok, ale nie oznacza to, że musisz się ich pozbyć. W rzeczywistości odnowienie i odświeżenie mebli z okleiny może całkowicie odmienić ich wygląd oraz dodać im blasku. Postępuj według naszego poradnika krok po kroku, aby nadać swoim ulubionym meblom drugie życie!
Krok 1: Dobierz odpowiednie materiały do pracy
Aby jak najlepiej odnowić meble z okleiny, musisz odpowiednio się do tego przygotować. Zanim więc na dobre zabierzesz się do pracy, warto zaopatrzyć się w niezbędne materiały takie jak papier ścierny (o różnej gradacji), farbę do mebli (lub farbę do odświeżenia okleiny), pędzle, wałki, ścierkę oraz preparat odtłuszczający.
Krok 2: Dokładne oczyszczenie mebla
Zanim zaczniesz odświeżać swoje meble, kluczowe jest dokładne umycie powierzchni. Najlepiej użyć do tego delikatnie namoczonej ściereczki lub gąbki oraz odpowiedniego preparatu odtłuszczającego. Pamiętaj także, że mebel powinien być odpowiednio suchy przed przystąpieniem do kolejnych kroków.
Krok 3: Zbadanie stanu okleiny
Przed rozpoczęciem odnawiania mebli, przyjrzyj się uważnie okleinie, aby ocenić jej stan oraz zidentyfikować ewentualne uszkodzenia. Jeśli okleina bistępuje miejscami, a jej brzegi są podniesione, może się okazać, że trudniej będzie uzyskać pożądany efekt. Nie oznacza to jednak, że nie warto spróbować. W takiej sytuacji warto dociąć uszkodzoną powierzchnię oraz przykleić ją odpowiednim klejem.
Krok 4: Przygotowanie powierzchni
Następnie, trzeba przygotować mebel do odnawiania, czyli przeszlifować jego powierzchnię ‒ najpierw papierem ściernym o większej gradacji, a potem tym o mniejszej, aby uzyskać jak najbardziej gładką powierzchnię. Ten etap jest szczególnie ważny, gdy planujesz malowanie mebla.
Krok 5: Farbowanie czy lakierowanie?
Teraz, gdy mebel jest dobrze przygotowany, czas zadecydować, czy chcesz go pomalować, czy lakierować. Jeśli zdecydujesz się na farbę, starannie pokryj pędzlem lub wałkiem całą powierzchnię mebla. W przypadku lakierowania, nałóż delikatną warstwę lakieru na mebel.
Krok 6: Praca z detalami
Odnowienie mebli z okleiny często obejmuje także odświeżenie detali, takich jak uchwyty czy obrzeża mebli. Jeżeli są one wykonane z metalu, warto pomyśleć o przeszlifowaniu i malowaniu ich farbą specjalnie przystosowaną do metalu.
Krok 7: Suszenie i wymiana elementów
Po wykonaniu wszystkich kroków warto odczekać dłuższy czas, aby farba or lakier dokładnie wyschły. Zasada “lepiej dłużej poczekać niż zbyt szybko zniecierpliwić się” sprawdzi się tutaj idealnie. Gdy mebel będzie już suchy, możemy wymienić stare uchwyty na nowe, jeśli uznałeś że jest taka potrzeba.
Oto porada ekstra:
Jeżeli chcesz dodać meblom jeszcze więcej blasku, możesz zainwestować w nowoczesne i stylowe dodatki, takie jak kwiaty, oświetlenie czy różnego rodzaju ozdoby. W ten sposób przemienisz odnowione meble w prawdziwą perełkę.
Teraz już wiesz, jak odnowić meble z okleiny, jak również jak dodać im blasku. Nieważne, czy to Twoje pierwsze doświadczenie z odnawianiem mebli, czy kolejne podejście, te kroki na pewno pomogą Ci jak najlepiej wykorzystać możliwości swoich mebli.
Odświeżanie mebli z okleiny krok po kroku
Wskazówki na chojnowicie, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych, dotyczące odnawiania i odświeżania mebli z okleiny. Przygotuj odpowiednie materiały, dokładnie oczyść mebel oraz ocenic będą mu stan okleiny. Przeszlifuj powierzchnię przed przystąpieniem do malowania lub lakierowania. Pamiętaj także o odnowieniu detali, takich jak uchwyty czy obrzeża mebli. Na koniec, pozwól odnowionym meblom wyschnąć i dodać im blasku stosując stylowe dodatki.