Pomidory w ogrodzie – jakie gatunki warto posadzić?

red tomato on gray concrete surface

Nasiona pomidorów to dobry pomysł na założenie własnej, przydomowej hodowli. Uprawa pomidorów w ogrodzie daje satysfakcję i pewność, że spożywamy owoce świeże, najwyższej jakości i wiadomego pochodzenia. Wybierając nasiona pomidorów musimy szczegółowo zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi ich hodowli oraz pielęgnacji, aby móc cieszyć się obfitością plonów.

Nasiona pomidorów – kiedy i jak siać?

Pomidor to niewątpliwie jedno z najzdrowszych, najpopularniejszych i najbardziej cenionych warzyw, które zawiera wiele cennych witamin i minerałów. Istnieje wiele odmian pomidorów, różnią się one między innymi barwą, wielkością, kształtem, a także smakiem.

Niezależnie od tego, które wybierzemy musimy przestrzegać zaleceń dotyczących uprawy podanych przez producenta. Najważniejszą rzeczą jest termin wysiewu nasion pomidorów na rozsadę. To właśnie on warunkuje obfitość zbiorów i jest zapewnieniem, że pomidory w ogrodzie będą naszą dumą.

Najlepszym czasem na siew jest marzec, gdyż mamy już wówczas na tyle dużo światła, żeby siewki nie były wyciągnięte i zbyt blade. Samo wyprodukowanie rozsady pomidora trwa zwykle od 50 do 60 dni.

Abstrahując od wybranych odmian, warto postawić na dobrej jakości nasiona pomidorów jak np. z tego sklepu: https://cebule-kwiatowe.pl/nasiona-pomidorow/.

Które gatunki pomidora wybrać do przydomowego ogródka?

Różnorodność odmian pomidorów przyprawia o zawrót głowy. Oto kilka propozycji, które świetnie nadają się do uprawy w przydomowym ogrodzie.

Alka

Jest to stosunkowo nowa odmiana gruntowa, nie wymagająca osłon typu tunel, która wcześnie owocuje. Nasiona pomidora można wysiewać bezpośrednio w polu. Roślina karłowata, czyli niewielkich rozmiarów i zwarta w pokroju, dobrze się krzewi.

Ciekawostką tej odmiany jest to, że w przypadku braku zapylaczy zachodzi u niej zjawisko partenokarpii, czyli wytwarzania owoców bez zapylenia. Powstałe w ten sposób pomidory nie posiadają nasion. Owoce odmiany Alka są średnio duże, ważące około 90 g.

Pomidor malinowy Ożarowski

W Polsce pomidory malinowe cieszą się ogromną popularnością. Pomidor malinowy ożarowski to jedna z najbardziej znanych i lubianych odmian – wczesna, bardzo plenna, przeznaczona do uprawy w polu lub w wysokich tunelach foliowych. Ze względu na silny wzrost wymagają palikowania.

Wytwarzają kształtne owoce o masie około 100-120 g, kulisto-spłaszczone, o pięknej malinowej barwie i niepowtarzalnym smaku. Doskonale nadają się do bezpośredniego spożycia, a także na sosy i przetwory. Wymagają ziemi piaszczysto- gliniastej, która dość szybko się nagrzewa.

Pomidor malinowy Retro – gruntowy

Kolejny pomysł na pomidory w ogrodzie – wczesna odmiana popularnych pomidorów malinowych, bardzo plenna, wymagająca palikowania. Rodzi duże i średnie, kuliste owoce z cienką, delikatną skórką, ale bez skłonności do pękania.

Z jednej rośliny można uzyskać nawet do 8 kg owoców. Miąższ niezwykle mięsisty i soczysty o malinowej barwie, ceniony za swoje walory smakowe, dużą zwartość witaminy C, beta-karotenu, potasu i innych mikro- i makroelementów.

Pomidor koktajlowy Bajaja

Równie popularne jak pomidory malinowe są pomidory koktajlowe. Bajaja to bardzo wczesna, niska odmiana pomidora w typie cherry, która jest przeznaczona do uprawy w pojemnikach, zwykle na balkonach i tarasach.

Ma smaczne, okrągłe owoce o masie 8-10 g. Z jednej rośliny można uzyskać nawet 600-750 g owoców. Pomidory koktajlowe Bajaja wyróżnia wysoka odporność na choroby, dlatego są polecane do uprawy w przydomowych ogródkach.

Red Pear

Bardzo plenna odmiana pomidorów koktajlowych przeznaczona do uprawy amatorskiej. To rośliny o niekończącym wzroście, osiągają wysokość powyżej 1m. Tworzą okazałe, duże grona z drobnymi owocami o gruszkowatym kształcie, czerwonej barwie i masie 20-30g.

Pomidory te są bardzo smaczne, mają słodki i soczysty miąższ. Świetnie nadają się do uprawy pod osłonami i w gruncie, wymagają palikowania i nawożenia.

Black Cherry

Kolejną ciekawą odmianą pomidorów koktajlowych jest Black cherry – nadaje się do gruntu i pod osłony. Jej charakterystyczne, ciemno-purpurowe, a nawet brązowe owoce o mocnym, słodkim smaku są idealną ozdobą potraw.

Pomidory z własnego ogrodu za pomocą nasion

Nasiona pomidorów to dobry pomysł na założenie własnej pomidorowej przygody. Uprawa pomidorów w ogrodzie daje satysfakcję i pewność, że spożywamy owoce świeże i wysokiej jakości. Istnieje wiele odmian pomidorów różniących się kształtem, barwą i smakiem, a do najciekawszych należą takie odmiany jak Alka, Pomidor czy malinowy Ożarowski.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Przewodnik po materacach: Kluczowe czynniki przy wyborze idealnego modelu
black and white bed linen

Przewodnik po materacach: Kluczowe czynniki przy wyborze idealnego modelu

Wybór idealnego materaca to dla wielu osób spore wyzwanie